T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ORDU / PERŞEMBE - Ordu Sosyal Bilimler Lisesi

Haberler

Nis

Berat Gecesi; kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla'ya sunacağı ve O'nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir. Bu kandil vesilesiyle aziz Türk milletimize, inananlara ve tüm insanlığa sağlık, mutluluk, hidayet, ahlak ve esenlik dileriz.

Nis

Yeni tip koronavirüsün öğrenciler, gençler ve aileler üzerinde yarattığı kaygı ve travmatik etkileri azaltmak amacıyla 81 ilde Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Bilgilendirme Hattı oluşturuldu. Vatandaşların ihtiyaç halinde Bakanlığın "444 0 632" numaralı çağrı merkezini arayabileceğini duyuran Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde görevli özel eğitim ve rehberlik öğretmenlerimiz vatandaşlarımıza psikososyal destek sağlayacaklar." dedi

Nis

Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Proje Koordinasyon ve Öğrenme Merkezi (AR-GE) Birimince yürütülen "Geleceğin Ordusu: Ordu Yönetici ve Öğretmen Akademisi" Projesi ve "Bilim ve Medeniyet Tasavvuru" Projesi revize edilerek tasarlanan "ORDU'DA EĞİTİM EVDE" projesinin bu haftaki etkinlik takvimini bilgilerinize sunar, uzaktan eğitim etkinliklerine katılımlarınızı ve paylaşımlarınızı önemle rica ederiz.

Mrt

Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Proje Koordinasyon ve Öğrenme Merkezi (AR-GE) Birimince yürütülen Geleceğin Ordusu: Ordu Yönetici ve Öğretmen Akademisi" Projesi ve "Bilim ve Medeniyet Tasavvuru" Projesi revize edilerek "ORDU'DA EĞİTİM EVDE"  adıyla 30 Mart itibariyle uygulamaya konuldu.   


Öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize yönelik hazırlanan çeşitli konu başlıkları altında uzaktan eğitim teknikleri kullanılarak  "Eğitim Kenti Ordu" adına yakışır şekilde Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce planlanan   "ORDU'DA EĞİTİM EVDE" projesi doğrultusunda Nisan ayı boyunca planlanan kılavuz kapsamında 1 online yarışma, 7 etkinlik, masal anlatımı da dahil olmak üzere 11 online etkileşimli seminer/eğitim, alanında yetkin akademisyenler ve öğretmenler tarafından yapılacaktır.

Mrt

Mrt

Bilindiği üzere Çin Halk Cumhuriyeti'nin Vuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan ve ülkemizde de görülen "COVID-19" salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında; Bakanlığımıza bağlı tüm resmî ve özel eğitim kurumları 16 Mart 2020 tarihinden itibaren öne çekilen ara tatile girmiş ve 23 Mart 2020 tarihinden itibaren de öğrencilerimize eba tv televizyon kanalı üzerinden uzaktan eğitim yoluyla eğitime erişim imkânı sağlanmaya başlanmıştır. 

 

Bu kapsamda, hazırlık sınıfı bulunan eğitim kurumlarımızın bu sınıflarında öğrenim gören öğrencilerimize yönelik yine bu sınıflarda derse giren Türk Dili ve Edebiyatı, Yabancı Dil ve Matematik Öğretmenlerimiz; "Hazırlık Sınıfi Türk Dili ve Edebiyatı, Birinci Yabancı Dil ve Matematik" dersleri ile sınırlı olmak üzere 30 Mart 2020 Pazartesi ile başlayacak hafta içerisinde ayrıca duyurulacak tarihten itibaren ders materyalleri hazırlayarak "Eğitim Bilişim Ağı (EBA)" üzerinden oluşturulacak etkileşimli sınıflarda canlı ders anlatımına başlayacak ayrıca tüm öğretmenlerimiz EBA TV üzerinden işlenen konuların tekrarı ve pekiştirilmesi amacıyla EBA üzerinden öğrencilere çalışmalar göndereceklerdir. 

 

Bu doğrultuda, EBA üzerinden etkileşimli sınıflar oluşturulacak,  haftalık ders programı hazırlanacak, ilgili öğretmenlerimizce  "eba tv lise" üzerinden işlenen konuların tekrarı ve pekiştirilmesi amacıyla EBA üzerinden öğrencilere çalışmalar ve ödevler gönderilecektir. Öğrencilerimizin EBA tarafından kendilerine ayrılan zaman dilimlerinde EBA'yı kullanmaları ve velilerimizin de öğrencilerini bu konuda takip edip motive etmelerini rica ederiz.

 

Süreçle ilgili daha detaylı bilgi almak için okul internet sitemizdeki önceki haber ve duyurularımıza göz atabilirsiniz. Eğitim Bilişim Ağında (EBA - eba.gov.tr) uzaktan eğitim süreci ile ilgili gerekli tüm açıklamalar mevcuttur.  

Mrt

Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüze bağlı Fen, Sosyal Bilimler ve Anadolu Liseleri öğrencilerine yönelik olarak ara tatil dönemini değerlendirme amaçlı, katılımın dijital olarak sağlanabilineceği bir dizi yarışma planlanmış olup, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü web sitesinde ilan edilmiştir.

Mrt

Zorlu yaşam olayları karşısında çeşitli stres tepkileri göstermemiz beklendik bir durumdur. Özellikle tüm dünyada yaşanan koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle kendimiz, ailemiz, sevdiklerimiz, toplumumuz ve diğer insanlar için endişe, kaygı, panik ve korku yaşamamız olağandır. Hastalığa yakalanma riski altında olmak, virüs salgınının ne zaman son bulacağını tam olarak bilememek, salgın sürecinde yaşanabilecek sosyal ve ekonomik zorluklara yönelik belirsizlik yaşamak ve en önemlisi kendimizi ve ailemizi bu süreçte nasıl koruyacağımıza yönelik endişelerimiz ister istemez yoğun stres ve kaygı yaşamamıza neden olabilmektedir.

Genel olarak travmatik stres belirtileri, korkutucu ya da zarar verici olaylar karşısında insanların gösterdikleri tepkiler için kullanılır. Zorlu yaşam olayı, kişinin kendi başına gelebilir, kişi bir başkasının yaşadıklarına şahit olabilir ya da bir başkasının yaşadıklarını duymuş olabilir. Bu üç durumda da kişilerin derinden etkilenmesi, yoğun stres ve kaygı belirtileri göstermesi normaldir. Bu tür tepkiler "anormal bir olaya verilen normal tepkiler" olarak tanımlanır. Ortaya çıkan stres tepkilerinin şiddeti ve yoğunluğu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu tepkileri yaşamanız sizin "zayıf" bir insan olduğunuz anlamına gelmez. Bu anlamda Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü "Salgın Hastalıklar Döneminde Psikolojik Sağlığımızı Korumak" başlıklı bilgilendirme rehberleri hazırlamıştır.

Mrt

Mrt

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, bu akşam 21.30'da Instagram üzerinden canlı yayın yapacağını duyurarak, milyonlarca veli, öğrenci ve öğretmenin merak ettiği soruları yanıtlayacağını söyledi.

Mrt

Mrt

Mrt

 

Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hazırlanan bilgilendirme duyurusuna ulaşmak için tıklayınız

 

 

Ordu Sosyal Bilimler Lisesi ailesi olarak içinden bulunduğumuz bu hassas dönemde hem kendi öğrencilerimiz hem de ülkemizdeki tüm öğrencilerimiz için başarılı bir uzaktan eğitim süreci dileriz.

 

 

Mrt

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 105. Yıl Dönümünde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.

Bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk ordusunun kahraman mensuplarını, onu her şeyiyle destekleyen Aziz Türk Milletini, Rıza-i Bari ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz.

Mrt

Millî Eğitim Bakanlığının dijital eğitim platformu EBA'da, 11. ve 12. sınıflar için EBA Akademik Destek programı geliştirildi. Bu program; yeni nesil sorularla onlarca kaynak kitap barındıran, öğrencinin ihtiyacına yönelik akıllı yönlendirme yapan bir sistem. 

EBA Akademik Destek ile öğrencilerin tercih listesi ve mevcut seviyesi göz önünde bulundurularak, hangi konuyu ne kadar çalışmaları gerektiğini planlayan özel bir program hazırlandı. Program sayesinde öğrencilerin, kişiselleştirilmiş yol haritalarıyla çalışmalarına imkân sağlanıyor.

Detaylı konu anlatım videoları, örnek sorular, çözüm videoları, testler ile önceki yıllara ait üniversiteye giriş sınav soruları ve çözümlerinin her birini EBA Akademik Destek'te bulabilmek mümkün.

EBA Akademik Destek Sistemi, öğrencilerin performanslarını sürekli izleyerek eksik oldukları konuları anında tespit eden ve akıllı öneri sistemi sayesinde öğrencilere özel eksik giderme listeleri ile testler öneren, onların tüm konuları baştan sona tekrar çalışmalarına gerek kalmadan, öğrenciyi doğrudan, ihtiyaç duyduğu en küçük bilgi parçasına götüren bir sistemdir.